Jak zvládnout strach | Akademia.cz

10. března 2020

Jak zvládnout strach

Strach je nejčastější emoce, se kterou se v každodenním životě setkáváme. Obáváme se budoucnosti, nových situací, někdy dokonce máme strach sami ze sebe a našich reakcí. Nejběžnější pocit strachu, například před závěrečnými zkouškami zná každý z nás.

Strach je nejčastější emoce, se kterou se v každodenním životě setkáváme. Obáváme se budoucnosti, nových situací, někdy dokonce máme strach sami ze sebe a našich reakcí. Nejběžnější pocit strachu, například před závěrečnými zkouškami zná každý z nás. Kdykoliv v sobě cítíme strach, ubližujeme nevědomě nejen své psychice, ale i našemu fyzickému tělu. Jak se ale zbavit každodenní úzkosti?

Naše mysl má jeden velký, negativní, návyk. Má tendenci bloumat v minulosti nebo budoucnosti a neumí se koncentrovat na přítomnost. Přitom jediné, co máme je současný okamžik a nad vším ostatním je zbytečné se trápit. Trénujte tedy vaši mysl k tomu, aby zbytečně nebloudila využitím pěti smyslů. Zkuste se na chvíli posadit a vnímat to, co cítíte, vidíte, slyšíte, čeho se dotýkáte, jakou chuť na jazyku máte. Chybí vám něco právě nyní?

Pokud je pro vás technika „zpřítomnění se“ náročná, zkuste se jen soustředit na vaše dýchání. Kdykoliv vás popadne úzkost, zkuste na chvíli zpomalit a jediné na co se soustřeďte je střídání vašeho nádechu a výdechu. Napojení se na vlastní dech vám opět pomůže se myslí vrátit k přítomnému okamžiku.

Mohlo by se vám také líbit