(00) 420 - 725 366 140
Info@akademia.cz

Magazín

Magazín
28 Čvc 2017

4 rady pro neustálý osobní růst

Zná to asi každý: ty občasné chvíle, kdy se vám vůbec nic nechce. Říkáte si, kam se poděla všechna ta motivace, inspirace i vůle. Nezmizela, jen jste ji velmi dobře schovali pod nánosy mnoha dalších věcí. Osobní růst pomáhá nejen plnit si své sny, ale také působit v profesním i osobním životě v rámci svých kvalit co nejefektivněji a nejkomfortněji.

Osobní (ne)růst: začarovaný kruh

Lidé se často domnívají, že osobní růst je zdlouhavý proces, kdy musí denně trčet v knihách jako ve škole, aby dosáhli potřebného výsledku. Když se však člověk přehnaně upíná na cíl, ztrácí cesta růstu svou kvalitu. Člověk tak mnohdy, ačkoli nevědomě, přechází na jinou cestu a míjí svůj vysněný cíl. Jak tomu zabránit?

1. Čas jako nástroj efektivního růstu

Když se s časem naučíte pracovat, bude vaším nástrojem k efektivní práci. Nejvhodnější je vybrat si časové období, po kterém budete pravidelně sledovat váš level-up. Pro někoho je příjemné ptát se na vlastní plány, pocity i zdárné úkoly každý den, pro jiné zase týden nebo dokonce měsíc. Ať už si vyberete jakékoli období – tleskáme vám – je to první krok k neustálému pokroku v rozvoji sebe sama, svých schopností a dovedností.

2. Chybovat  je v pořádku

V mnoha citátech a článcích se dočtete, že je rozdíl v myšlení úspěšných a neúspěšných lidí. Ano, je. A dost markantní. Neúspěšní lidé se točí v kolotoči neúspěchu, chyb, viny a negativních myšlenek. Ti úspěšní naopak věnují pozornost svým úspěchům a dalšímu rozvoji. To však neznamená, že si nejsou vědomi svých chyb – dokážou však z nich čerpat sílu a ponaučení do dalších situací. Nenechají se jimi ale nijak stahovat ke dnu.

Omyly bychom si měli uvědomovat, prostřednictvím nich totiž můžeme dosáhnout lepších výsledků, můžeme získat jedinečné zkušenosti a posunout se kupředu tak, jak by to bez chybování nešlo.

3. Odměna nebo pochvala

Za dobře odvedený kus práce nemusí chválit jen šéf své zaměstnance. Můžete se pochválit i vy sami! Ať už jde o splněné úkoly nebo objevení nového potenciálu sebe sama nebo dokonce překonání nějaké překážky na vaší cestě osobního růstu. Máte oblíbenou značku kosmetiky, ale je poměrně drahá? Co kdybyste si ji dali do vašeho diáře jako motivační složku? Za splnění určitých záchytných bodů si ji můžete koupit jako odměnu! (Pozn.: Každého motivuje něco jiného – jeden si rád koupí oblíbený parfém, druhý se raději odmění volným dnem, třetí zase spíše nějakým zážitkem nebo večeří s drahou polovičkou.)

Říká se: Samochvála smrdí.

Ale kdo to říká a za jakým účelem? Vzniklo to jako hanlivý komentář na chvástající se lidi svými “úspěchy”. Lidé to používají z mnoha důvodů, nejdůležitější je však to, že si dovolíte se pochválit, když se vám něco povede – nemusí u toho být celý kolektiv, ani rodina, ani nikdo jiný. Stačí, že to uslyšíte vy.

4. Když nepoložíte otázku, nedostanete odpověď

Mnoho lidem se daří jít kupředu, v určitý moment se však zastaví a nehnou se z místa. To je po nějaké době odradí a mohou se proto obrátit zády a jít jinou cestou, kterou ale jít nechtějí. Co pomáhá v těchto “stop” momentech? Ptát se. Otázkami se můžeme dostat až k příčině našeho setrvání na místě bez pokroku.

Mohou vám pomoci např. tyto otázky kladené na konci týdne:

  • Čeho jsem dosáhl/a za minulý týden?
  • Zastavil/a jsem se před něčím kvůli strachu/nejistotě?
  • Jestliže mám v něčem zmatek, co by se muselo stát, aby tomu tak nebylo?
  • Jak chci pokročit příští týden?
  • Co bych chtěl/a příští týden touto dobou odpovídat na tyto otázky?

Postavte si plán růstu, který vás bude neustále bavit plnit, a to nejen proto, že se za něj odměníte. Osobní růst není projekt do práce, který musíte do určitého data odevzdat a už se jím dále nezabýváte. Růst sebe sama je ve své podstatě dlouhodobým a celoživotním procesem. Tak buďte větrem pro plachty vaší lodě. Odteď a napořád.

Autor: Denisa JelínkováPrivacy Policy Settings