(00) 420 - 725 366 140
Info@akademia.cz

Magazín

Magazín
22 Říj 2018

4 triky, díky kterým zvládneš akademický rok na jedničku

Každý se učíme jinak, jedno však máme stejně – používáme mozek. Ten je jako výkonný počítač, proto na něj platí již osvědčené triky a učební metody, ať už je umístěn ve tvé nebo spolužákově hlavě. Proto pro tebe máme 5 jednoduchých, ale účinných metod, které ti pomůžou při studiu.

Těstovinová metoda

Znáš tzv. těstovinovou metodu? Nejedná se o házení těstovin na stěnu, ani vaření oblíbených špaget. Jak jistě víš, každé těstoviny se musejí po určitou dobu vařit, když je vaříš kratší dobu, nejsou dobré, a stejně je tomu i v případě, že je necháš ve vodě déle, jsou pak totiž rozvařené.

No a s učením je to stejně. Jde o čas. Když se učíš krátkou chvíli, mozek informace nevstřebá. A když se učíš zase příliš dlouho, mozek už další informace nepřijme. Nejlepší je zlatý střed – vše se odvíjí od typu učení a tvých schopností.

Tip: Učení si rozděl na menší úseky, dodržuj pravidelně pauzy i potřebný relax (procházka venku, kafe s přáteli, návštěva kina). Pokud máš dostatek času, den před zkouškou, státnicemi, obhajobou závěrečné práce věnuj sobě – odpočiň si, zajdi si do kina. Většinou se tento den už stejně nic nenaučíš.

Jak se neztratit v myšlenkách

Když už máš pocit, že do hlavy víc nedostaneš, zkus dát tvé hlavě zpětnou vazbu – jednoduše si vezmi papír, do středu napiš do kruhu téma otázky. Od středu pak piš pojmy související s tématem, vyprávěj příběhy a tvoř myšlenkovou mapu. Můžeš si tak zapamatovat i to, co ti pomocí skript prostě nešlo.

Tip: Do myšlenkových map můžeš zakomponovat i sketchnouty – to jsou obrázky, symboly, které šetří čas (místo aby bylo napsáno vše o stromu, prostě nakreslíš strom a zvýrazníš, co chceš zdůraznit apod.).

(Ne)spánek

Mnoho lidí si myslí, že ušetří hodně času, když budou spát minimálně nebo vůbec. Jednorázově to možná funguje, dlouhodobě je to ale spíše ztráta času i energie. A nakonec budeš muset všechen ten deficit dospat, a tak budeš ve stejně ve skluzu. Proto je mnohem lepší pořádně se vyspat (optimální doba je 6,5-7 hodin) a pokud na tebe padne únava, klidně si na chvíli zdřímni i přes den.

Tip: Neuč se na posteli nebo tam, kde spíš. Mozek se totiž dostane do klidového režimu a to není vhodné pro studium. A tak se může stát, že to, co se naučíš, pak zapomeneš.

Paretův princip v praxi

Toto pravidlo je pojmenováno podle italského ekonoma Vilfreda Pareta, který vysledoval tento princip 80/20 z běžného života. V podstatě jde o to, že 20 % tvé práce přinese 80 % produktivity. A to jak v běžném životě, tak i v tom profesním. Je tedy důležité, aby bylo jasné, co je během tvého každodenního studijního plánu těmi 20 %.

Tip: Každý den si rozvrhni, co se budeš učit, vyber to nejpodstatnější a tomu se věnuj. Když vybereš správnou část učiva, které sice dáš jen pár minut, efektivita v podobě 80% úspěchu je zaručena.

Tyto tipy můžeš využít i v osobním nebo profesním životě, nejsou omezeny pouze pro studium – a to je to, co je dělá nejen skvělými, ale také univerzálními.

Zdroj: Denisa Jelínková, inspirováno Startitup.skPrivacy Policy Settings