(00) 420 - 725 366 140
Info@akademia.cz

Magazín

Magazín
1 Pro 2017

7 důvodů, pro které by si měl podle vědců trávit více času o samotě

  • Extrovert či introvert, měl by sis najít čas na sebe
  • Trochu samoty může mít podle vědců pro tebe řadu výhod
  • Budeš méně depresivní, šťastnější a tvé vztahy vzrostou na kvalitě

Dát občas prostor osamělosti v tvém nabitém programu není ztrátou času. Čím více si totiž zaneprázdněný, tím bude čas strávený o samotě pro tebe vzácnější a zároveň prospěšnější. Jaké výhody ti podle vědců může přinést?

1. Zvyšuje empatii

Pravděpodobně si zvyklý na určitý okruh lidí nebo kolegů, se kterými trávíš nejvíce svého času. Máš k nim blízko, a proto je pochopitelné, že tyto vztahy vnímáš jako “my versus oni“. Pokud však trávíš čas i samotě, dokážeš být empatičtější i ve vztahu k ostatním lidem, kteří nepatří do okruhu tvých nejbližších. To, že strávíš nějaký čas sám, ti může také pomoci více ocenit lidí v tvém okolí a vybudovat si s nimi kvalitnější vztahy.

2. Zvyšuje produktivitu

Mnohé firmy se ztotožnily s “open office“, které se jim zdají efektivní z důvodu neomezené komunikace. Studie však tvrdí, že ačkoliv je člověk tvor společenský, neustálá přítomnost kolegů zabíjí produktivitu. Proto apelují na zachování určitého soukromí při práci, kdy lidé dokáží dosáhnout lepších výsledků. Po eliminaci rušivých elementů a rozptýlení, se budeš umět lépe soustředit a uděláš více práce v kratším čase.

3. Podporuje kreativitu

Znáš ten pocit, když se potřebuješ na něco soustředit, ale ve společnosti lidí se ti to nedaří? Je to pochopitelné a existuje vícero lidí, co mají stejný “problém”. Samotní umělci vědí, proč se v době jejich kreativní chvilky stáhnou na odlehlejší místo. Samota totiž dává mozku větší prostor pro tvorbu nových nebo inovativních myšlenek.

4. Studium ti půjde od ruky

Ačkoli miluješ kolektiv a chceš do něj co nejlépe zapadnout, ne vždy je to vhodné z hlediska tvé svědomitosti. Vědci tvrdí, že dosažení co nejlepších známek a prospěchu je spojeno s občasnou izolací, která ti umožní lépe se koncentrovat.

Toto tvrzení podpořily i dvě na sobě nezávislé studie provedené na Univerzitě v New Yorku a Univerzitě ve Virginii, z nichž vyplynulo, že učení se o samotě zlepšuje tvou schopnost vstřebávat informace a následně je reprodukovat na zkouškách. Poukazují na škodlivost a negativní dopad rozptýlení ze strany okolí.

5. Pomáhá posílit mentální odolnost

Čas, který strávíš o samotě, ti může později vybudovat lepší schopnost zvládat stresové situace, ba dokonce přispět ke zmírnění případných pocitů deprese. Zjištění studií se v tomto případě zaměřují spíše na dospívající jedince, u kterých sice čas strávený o samotě nebude asi patřit k těm oblíbeným, avšak výsledný efekt bude stát za to. Vědci tvrdí, že je třeba zvolit si zlatou střední cestu – být o samotě ne příliš mnoho, ale ani příliš málo.

6. Nabízí ti příležitost naplánovat si vlastní život

Určitě často plánuješ – dovolenou, svatbu, či party. Ale kdy si najdeš čas na naplánování si svého vlastního života? Právě trochu ticha, kdy budeš jen sám se sebou, ti umožní popřemýšlet o svých životních cílech nebo případných změnách, které si tvůj dosavadní život vyžaduje.

7. Poznáš sebe sama

Kdo vlastně jsem? Na tuto otázku dostaneš nejlepší odpověď právě v době, kdy ho trávíš sám. Tvoje poznání a myšlenky nebudou ovlivněny zvenčí a tato skutečnost ti umožní, aby ses cítil sám sebou víc než kdykoliv předtím.

Zdroj: Startitup.sk (přeloženo)
Foto: Freepik.comPrivacy Policy Settings