+420 703 141 927
Info@akademia.cz

Magazín

Magazín
3 Dub 2018

7 kroků, díky kterým zjistíš, co chceš v životě vlastně dělat

  • “Takže, co chceš ve svém životě dělat?” – otázka, která mnohým tak trochu terorizuje mysl.
  • Pokud na ni ani ty neumí odpovědět, neboj, nejsi v tom sám.
  • I mnozí z nejúspěšnějších lidí to zjistili až v pokročilejším věku.
  • Naštěstí pro tebe a lidi, kteří se ještě docela tak nenašli, je tu pro tebe pár kroků, jak zůstat klidným a krok za krokem se posouvat k životu, který budeš mít rád.
Zhluboka se nadechni – je to normální

Prvním krokem je přiznat si, že na tuto otázku zatím neznáš odpověď. A akceptuješ to. Je třeba pochopit, že cesta k vysněné kariéře není vždy přímá. Podstatné je to, že jdeš správným směrem. Pamatuj na to, že mnohé skutečné úspěchy se začaly psát u lidí v pozdějším věku. Stále máš čas. Nejdůležitějším momentem je to, když si uvědomíš, že to skutečně chceš změnit.

Zamysli se nad svými silnými stránkami. Seriozně se zeptej sama sebe: V čem jsem dobrý a co můžu podniknout? Co jsou moje nejsilnější vlastnosti a jaká jsem osobnost? V čem jsem nejlepší nebo jeden z nejlepších? 

Vydej se směrem, který ti tvé silné stránky ukazují

Popřemýšlej nad pracovním prostředím, ve kterém by se ti dobře pracovalo. Co jsi měl ve škole radši, přednášky se stovkami studentů, nebo hodiny se svou malou třídou? Pracovalo se ti lépe ve skupinových projektech, nebo jsi měl radši individuální práci? Odpovědi na tyto otázky by ti mohly ukázat, jaký typ práce by byl pro tebe ideální.

Pokud se ti lépe pracovalo s velkým množstvím lidí, mohl bys pracovat ve velké a zaběhnuté firmě. Pokud jsi však preferoval práci s méně lidmi, tak se spíše uvidíš v práci v malém začínající firmě. Také je třeba zvážit, jestli chceš být zodpovědný sám za sebe nebo jestli chceš pracovat pod dohledem.

Vytvoř si seznam

Sepiš si elementy práce, úlohy a povinnosti, které by se ti líbily, a které ne. Každému se líbí něco jiného. Jeden typ kariéry je vhodnější pro jednoho a úplně nevhodný pro druhého. Rád mluvíš s lidmi, myslíš abstraktně, pracuješ samostatně nebo používáš svůj mozek více než svoje city? Takový člověk by byl možná dobrým reportérem. V dalším bodě si napiš, co pokládáš v práci za nejdůležitější. Jde ti hlavně o plat, status nebo zajímavé pracovní úkoly? Líbí se ti více popis pracovní pozice nebo odvětví, ve kterém bys pracoval? Toto jsou velmi důležité otázky, na které bys měl znát odpověď.

Když budeš následně hledat práci, není na škodu podívat se zpětně na tento seznam a “prokonzultovat” to s ním.

Zvaž úroveň svého vzdělání

Možná bys měl mít zájem o naučení se nějaké nové zručnosti. Mnohé pracovní pozice, totiž vyžadují dodatečné tréninky nebo vzdělávání, a to buď teď nebo v blízké budoucnosti. Měj oči otevřené, okolo tebe se odehrává hodně certifikovaných školení, bezplatných online kurzů, seminářů a podobně. Ukončená univerzita tě taky může postavit nad tvoji konkurenci. Všechny tyto možnosti vzdělávání ti o něco více přiblíží práci, o kterou máš zájem a ty zjistíš, jestli je to skutečně něco, co chceš v životě dělat.

Zhodnoť si svoje zkušenosti

Buď k sobě upřímný ohledně zkušeností, kterými disponuješ, a tím, co můžeš potenciálnímu zaměstnavateli nabídnout. Pokus se zjistit na jaké úrovni můžeš do zaměstnání vstoupit. Máš na to být koordinátorem, manažerem nebo asistentem? Možná chceš řídit lidi, ale budeš muset začít od pozice asistenta, nic se neděje. Promysli si i to, jestli máš šanci posouvat se v dané práci k pozici, která tě láká.

Rozhoď sítě

Nejlepší, co můžeš udělat je to, že získáš kontakty na lidi, kteří v daném odvětví pracují. S takovými lidmi je nejlépe si promluvit a dozvědět se toho co nejvíc. Poptej se kamarádů, rodiny, rodinných přátel, učitelů, celého tvého okolí. Není nad škodu připravit si seznam otázek, na které potřebuješ odpovědi. Zeptej se, co je na práci baví, co na ní rádi nemají a jaká doporučení ti mohou dát při cestě ke tvé vysněné práci.

A budeš na dobré cestě na vrchol, který si sám vybereš.

Zdroj: Startitup.sk (Přeloženo)
Foto: Pixabay.comPrivacy Policy Settings