(00) 420 - 725 366 140
Info@akademia.cz

9 jednoduchých triků v Excelu

I když Excel používáš pravidelně, jistě z něj nedostáváš tolik, kolik bys mohl. Tyto jednoduché zkratky a funkce by měl znát každý.
6 Bře 2017

9 jednoduchých triků v Excelu

I když Excel používáš pravidelně, jistě z něj nedostáváš tolik, kolik bys mohl. Tyto jednoduché zkratky a funkce by měl znát každý.

Skákej z listu na list pomocí Ctrl + PgDn a Ctrl + PgUp

Přejdi na konec sloupce nebo řádku s Ctrl + Šipka

Každý ví, že šipkami se dá pohybovat mezi buňkami. Ctrl ti pomůže, pokud se potřebuješ dostat dál a rychleji.

Přidej Shift k označení dat

Ctrl + Shift + Šipka označí vše po nejbližší prázdnou buňku v daném směru.

Dvojklik pro zkopírování směrem dolů

Pro zkopírování hodnoty nebo vzorce po celé délce tvého datasetu nemusíš táhnout myší. Jednoduše dvakrát klikni na čtvereček v pravém dolním rohu buňky.

Zkratky na rychlé formátování hodnot

Číslo se dvěma desetinnými místy získáš pomocí Ctrl + Shift +! . Procenta pomocí Ctrl + Shift +%. Nic složitého.

Uzamkni buňky s F4

Když kopíruješ, někdy chceš, aby se s pozicí měnily i vstupy. No někdy chceš, aby se některé vstupní hodnoty neměnily. V tom případě musíš před písmeno a číslo, které chceš zamknout, vepsat znak dolaru. A to je obrovská ztráta času. Namísto toho označ buňku, kterou chceš ve vzorci uzamknout, a stiskni F4.

Použij „&“ na sloučení textu v různých buňkách

Zde máme dva sloupce se jmény a příjmeními. Pomocí & z nich můžeš vytvořit sloupec s plnými jmény. Nezapomeň vložit mezeru. Tvůj vzorec pak bude vypadat asi takto:

Vyčisti text s LEFT, RIGHT a DÉLKA

Zde máme zkratky a názvy států spolu v jedné buňce. Pomocí funkce LEFT (ZLEVA) můžeš vypsat první dva znaky zleva a vytvořit tak sloupec pouze se zkratkami.


Názvy států bez počátečních znaků (zkratek) vypíšeš funkcí RIGHT (ZPRAVA). A místo toho, abys musel počítat znaky v každém názvu, použiješ funkci DÉLKA, která je spočítá za tebe.

 

Generuj náhodná čísla s funkcí RAND

Funkcí RAND () , česky :  =NÁHČÍSLO(), vygeneruješ náhodnou hodnotu mezi 0 a 1. Nepotřebuješ žádné hodnoty v závorkách. Nové náhodné číslo se vygeneruje po každém přepočítání dokumentu. Můžeš přepočítání spustit klávesou F9 nebo prostě udělat změnu v dokumentu.


zdroj: startitup.cz
 foto: freepik.comPrivacy Policy Settings