(00) 420 - 725 366 140
Info@akademia.cz

Magazín

Magazín
16 Úno 2017

Disciplína důležitější než motivace?

Kolikrát se ti už stalo, že jsi seděl před monitorem, díval ses na blikající kurzor, ale žádný nápad ne a ne přijít? V té chvíli sis pravděpodobně přál mít alespoň o trochu více motivace. Motivace je totiž skvělá. Je jako vnitřní plamen, který tě přinutí jednat a její vliv často vede ke skvělým výsledkům. Motivace je teoreticky skvělou věcí, přímo magickou. Má však jeden problém.

Na motivaci se nemůžeš spolehnout

Motivace vychází z předpokladu, že pokud chceš dokázat velké věci, musíš se cítit přesně tak, jak je to popsáno v mnoha motivačních knihách a článcích. Začali jsme věřit tomu, že pokud nepociťujeme motivaci, jakýkoliv úkol prostě nejsme schopni dokončit (i když by nám to naše schopnosti dovolovaly), proto to ani nezkoušíme. Snažíme se proto motivovat sami sebe pitím kávy, díváním se na vyrobené vision boardy nebo čtením dalších pozitivně laděných knih. Motivace však ani tak nepřijde. Jiskra sice doutnat může, ale plamen se nevznítí.

Plamen musíš zapálit sám

Odpověď, která přichází, je sice jednoduchá, ale mnoho lidí se jí řídit odmítá. Pravda je taková, že pokud chceš dosáhnout úspěchu, klíčem není motivace, ale sebekázeň. Zatímco motivace je závislá v podstatě jen na tvém pozitivním naladění a inspirativním myšlení, tvrdá disciplína se spoléhá pouze na tvůj vlastní pot a na neoblomnou vůli. Motivaci ve své moci nemáš – nemůžeš si lusknutím prstů přivolat pozitivní myšlení, ale disciplínu držíš pevně ve svých rukou jen ty sám. Kolik potu při tvrdé práci vypotíš, tolik odměny se ti dostane. Nespoléhej se na pozitivní afirmace, spoléhej se jedině na svou poctivou a tvrdou práci.

DISCIPLINOVANÁ MYSL VEDE KE ŠTĚSTÍ, NEDISCIPLINOVANÁ MYSL VEDE K UTRPENÍ.   DALAI LAMA XIV

Disciplína ti dává moc rozhodnout o svých výsledcích

Disciplína je závislá na tvé poctivosti a pracovitosti. Pokud musíš dokončit nějaký úkol, který tě nebaví, s hledáním motivace bys mohl mít problém. Pokud však objevíš disciplínu a využiješ ji ve svůj prospěch, nebudeš mít problém s plněním jakýchkoliv pracovních úkolů. Pokaždé, když se překonáš, vyhraješ boj s prokrastinací, tvá produktivita poroste a především budeš mít dobrý pocit sám ze sebe a z dobře vykonané práce. Vypěstovaná sebekázeň ti dá pocit svobody a vědomí, že dokážeš zdolat jakoukoliv povinnost- a to kdykoliv.

 

zdroj: startitup.cz
foto: freepik.com