(00) 420 - 725 366 140
Info@akademia.cz

Magazín

Magazín
10 Říj 2018

Jak překonat pochybnosti, které vás stahují dolů?

Každý člověk má občas pocit, že nerozumí sám sobě, ať už je mu 10 nebo 40 let.

Odkud se pochybnosti berou? Dokážeme se jich zbavit nebo minimalizovat jejich vliv na náš život?

Zapomeňte na špatnou zkušenost

Tak to je: Pochybnost se živí i tím, na co jsme my sami už dávno zapomněli – špatná zkušenost. Jakmile se dostane ven, všechno je zase jako tenkrát – nic nedokážeme, bojíme se jít kupředu, kritizujeme se, neumíme se pochválit a hlavně: pochybujeme o sobě.

Tak to může být: Vše můžeme změnit. Jen zkusme nahlížet na nepříjemné zkušenosti jako na možnost posunout se kupředu, jako na výzvy, po jejichž překonání máme ten úžasný pocit vítězství. Pak teprve přichází ohlédnutí, při kterém jsme vděční, že naše cesta životem nabrala jiný směr, něž jaký jsme si představovali.

Představte si, že jste děti

Tak to je: Nelíbí se nám náš vzhled: máme málo pih nebo je jich na našem obličeji až přespříliš, máme rovné vlasy, i když bychom chtěli kudrnaté, máme krátké nohy a dlouhé ruce, velké boky i číslo bot, nemáme nejnovější módní doplňky a oblečení, ani nové auto nebo dům. A za to všechno se viníme. Za to vše o sobě pochybujeme.

Tak to může být: Každý jsme odlišný – dokážeme kritizovat své tělo, svůj život, kam to ale vede? K dalšímu zhodnocování naší životní situace. Pojďme využít toho, co máme, ať už jde o naše fyzické přednosti nebo to, co ukrýváme v hlavě. Tak jako jsme toho byli schopni, když jsme byli malé děti. Přijetí sebe sama má za následek kouzlo všude kolem nás, i když to asi zní dost pohádkově. Přijetím sebe sama dokážeme velké věci, cítíme se dobře sami se sebou, s partnerem, dobře se nám pracuje. Protože neřešíme, co je na nás špatně, ale věříme v sebe sama, ve své schopnosti a toho plně využíváme v osobním i profesním životě.

Nesrovnávejte (se)

Tak to je: Žijeme život nebo soutěžíme? Denně se srovnáváme s bývalými spolužáky, s náhodnými kolemjdoucími, s kolegy v práci, s přáteli… Porovnáváme, zda máme lepší oblečení, vyšší plat, lepší auto, větší rodinu. Hodnotíme ostatní, ukazujeme na ně prstem a v podstatě neustále soutěžíme o to, kdo je na tom lépe. A přicházejí pochybnosti, zda jsme dost dobří.

Tak to může být: Pochybností se můžeme zbavit jedině tak, že přijmeme naši situaci jako tu nejlepší, kterou jsme mohli právě teď získat. Možná má ta paní s kočárkem krásnou pleť, nádherné vlasy i dítě, ale nevidíme to, že žije bez manžela a u svých rodičů a je nešťastná. Každý jsme jedinečný a srovnáváním se dobrovolně dostáváme do stavu, kdy se necítíme dost dobří pro danou pracovní pozici, pro partnera, pro vlastní rodinu. Je mnohem lepší vědět, že jsme se sami posunuli oproti našemu já před 5 lety, než oproti bývalému spolužákovi.

Žijte bez strachu

Tak to je: V hlavě si vytváříme scénáře, jak to v práci při prezentaci vlastního projektu zpackáme, jak se nám to vystoupení nepovede, jak určitě přesolíme těstoviny na páteční večeři pro přítele a jeho rodiče, jak neuděláme tu zkoušku z filozofie, na kterou jsme se tak dlouho učili. A jaký to má následek? Většinou se to fakt stane. Ve strachování jsme přeborníci.

Tak to může být: Připustit si možnost úspěchu, když jsme se na danou situaci připravovali, není samochvála, ale zdravá míra sebevědomí. A adrenalin, který se při strachu v našem těle vylučuje, je skvělým pomocníkem – nabudí nás a připraví na očekávanou situaci. Dovolme si být v klidu a bez strachu, protože ať to vše dopadne jakkoli, dost času strachovat se budeme mít i potom.

Buďme sami sebou, tehdy jsme těmi nejlepšími lidmi.

Autor: Denisa JelínkováPrivacy Policy Settings