(00) 420 - 725 366 140
Info@akademia.cz

Magazín

Magazín
24 Říj 2018

Jste na pokraji pracovního vyhoření?

Jak odlišit únavu od úplného vyhoření a je to vůbec možné?

Ano, máme pro Vás 5 signálů, díky jejichž vypozorování můžete pracovní vyhoření ještě zvrátit. Syndrom vyhoření vzniká vlivem dlouhodobého stresu, který můžete zažívat nejen v rámci pracovního vytížení, ale také určité těžké životní situaci. Ať už je to z jakéhokoli důvodu, existuje cesta, která Vás od vyhoření zavede k lepším zítřkům.

Změna jednání a komunikace

Rozdíl mezi velmi motivovaným člověkem a člověkem, který je blízko vyhoření poznáte vcelku dobře – vyhořelý nebo téměř vyhořelý člověk nedokáže myslet pozitivně a doprovázejí ho negativní myšlenky. Navíc dle častých změn nálad již vysleduje také okolí, že se s Vámi něco děje.

Tip: Jestliže se nemůžete dostatečně soustředit na práci, začněte meditovat nebo se věnovat ve volném čase něčemu, co Vás baví. Tím rozptýlíte pozornost Vaší mysli a vše se může zlepšit.

Fyzický nekomfort

Ve zdravém těle – zdravý duch. Jestliže se necítíte dobře psychicky, a to delší dobu, většinou se tato určitá frustrace projeví také po fyzické stránce. Kromě bolesti hlavy, ztuhlému krku, bolesti žaludku se může přidat také každodenní nechuť jít do práce – a to už jste samotnému vyhoření opravdu blízko.

Tip: Začněte tím, že uděláte vše pro to, abyste se cítili lépe. Více odpočívejte a choďte na procházky.

Pocit nespravedlnosti

Velice jasným ukazatelem vyhoření je dlouhodobější pocit nespravedlnosti. Jakmile se člověk déle cítí ukřivděný a v dohlednu není ani žádné zadostiučinění, pak zákonitě přijde pracovní vyhoření. Nemusí jít pouze o nedorozumění z minulosti, ale také pocit méněcennosti nebo nedostatečného ocenění. V takovém případě by se však zaměstnanec měl obrátit na svého šéfa a tuto situaci řešit s ním. Jakmile se tak nestane, nic se nevyřeší a syndrom vyhoření je nadále prohlubován.

Tip: Nebojte se svému šéfovi dát najevo, že jste nespokojení. Ať už jde o vnitřní pocit nebo systém práce ve firmě. Strach z komunikace s nadřízeným prožívá mnoho zaměstnanců, což vede k nespokojenosti a následnému vyhoření.

Nízké sebevědomí

Sebevědomí je velice důležité, jakmile ho ztrácíš kousek po kousku, jsi na velice tenkém ledu a míříš rovnou k vyhoření. Můžeš tak pochybovat o svých schopnostech, mít pocit, že Ti nic nejde a nakonec můžeš také ztrácet kontakt se svými kolegy i šéfem.

Tip: Cestou z tohoto začarovaného kruhu představují malé cíle, díky jejichž splnění si upevníte své sebevědomí a začnete se zase cítit dobře a přirozeně sebevědomě. 

Pocit ztráty kontroly

Velice častým signálem pracovního vyhoření je to, že má člověk pocit, že nic nemá pod kontrolou a jeho pracovní náplň je bezcílná. Proto je velmi důležité, abyste každý den měli v hlavě nebo na papíře alespoň 2-3 cíle. Tím dáte Vašim pracovním povinnostem smysl.

Tip pro zaměstnavatele: Zaměstnanci by měli mít určitou volnost a pocit kontroly nad řešením situací.

Zdroj: Denisa Jelínková, inspirováno Startitup.skPrivacy Policy Settings