(00) 420 - 725 366 140
Info@akademia.cz

Magazín

Magazín
24 Čvc 2017

Nakolik provádění více činností najednou poškozuje náš mozek?

Říká se, že muži nedokáží vykonávat více činností najednou. Naopak ženský mozek je uzpůsoben právě na multitasking, takže ženy mohou bez problémů přepínat mezi více činnostmi. Má však takové zahlcování mnoha aktivitami najednou vliv na náš mozek? Podle studie ze Stanfordovy univerzity bychom měli multitasking omezit na minimum. Zjištění jsou totiž překvapující.

Výsledky studií totiž vůbec nepodporují teorii, že multitasking má nějaké výhody. Právě naopak. Nejenže díky němu nedokážeme dokončit úkoly včas, ale zároveň má neblahý vliv na naši mysl. Může dokonce dojít k poškození mozku. Takže pozor na to, kolik činností najednou děláš. Jaká jsou tedy překvapující zjištění, která tě donutí přehodnotit využívání tvých úžasných schopností?

Dávkováním činností postupně dojdeš dál

Lidé, kteří jsou talentovaní “ uživatelé multitaskingu „, jsou přesvědčeni, že stihnou mnohem víc. Ale ze závěrů studie se dá zjistit jen jedno. Pomaleji dojdeš dál. A je mnohem výhodnější dávkovat úkoly a činnosti pěkně jednu po druhé. Milovníci stylu “ udělám to všechno najednou “ budou tedy zklamáni. Více činností zahlcuje lidský mozek natolik, že se nedokážeme pořádně soustředit a v konečném důsledku bude výsledek méně uspokojivý a zároveň tvá efektivita bude mnohem nižší.

Je možné si multitaskingem poškodit mozek?

I přes odlišné názory odpůrců výsledky studie tvrdí, že toto riziko je velmi vysoké. I výsledky dalšího pokusu z Velké Británie, kde pomocí MRI metody vytvořili detailní obraz mozku, dokazují, že náš intelekt může vážně utrpět, pokud pravidelně děláš dvě nebo více činností najednou. Například čteš knihu a zároveň ťukáš do mobilního telefonu.

Je dost možné, že máš mnohem nižší hustotu přední části mozku, která má na starosti takové schopnosti jako například empatii a kontrolu emocí. Co z toho plyne? Jestliže na sobě sleduješ změny v těchto oblastech, měl bys začít vykonávat činnosti pěkně jednu po druhé.

Multitasking a inteligenční kvocient

Zjistilo se, že multitasking má negativní dopad i na hodnotu tvého IQ. Dělat testy inteligenčního kvocientu po provedení mnoha činností v jednom okamžiku se nedoporučuje. Výsledky poukazují na pokles výsledného čísla o 15 bodů. Podobný vliv na pokles IQ má například kouření marihuany nebo divoký noční mejdan.

Pokud jsi tedy člověk, který chce udělat co nejvíce a nejkvalitněji, soustřeď svou pozornost vždy jen na jednu činnost. Nejenže posílíš své soustředění a mysl ti nebude poletovat všude možně, ale tvůj mozek ti v budoucnu poděkuje.

 

Zdroj: Startitup.cz
Foto: Freepik.comPrivacy Policy Settings