(00) 420 - 725 366 140
Info@akademia.cz

Magazín

Magazín
24 Srp 2017

Nedělej to, co miluješ. Dělej to, v čem jsi dobrý

Dělej to, co miluješ. Tuto radu nad zlato jsi už určitě slyšel, ale je to skutečně ta nejlepší rada, kterou můžeš dostat? Ve skutečnosti děláním toho, co miluješ, nedojdeš daleko.

Mnoho lidí má problém najít si své zaměření. Klasicky jsou to zejména studenti, kteří se rozhodují o vysoké škole nebo práci, která by je bavila a do níž by chodili rádi. A pak tu jsou všichni ti pracující lidé, které jejich současná práce vůbec nenaplňuje, i když si někdy mysleli, že to bude přesně naopak.

 Tehdy přichází otázka, kterou určitě dobře znáš: „Co mám dělat se svým životem?“

Ten pocit zažil už snad každý. Nerozhodnost tě frustruje a máš strach z toho, že nejsi dobrý k ničemu. Právě proto se může zdát kariérní ráda „dělej to, co miluješ“ jak to nejlepší řešení problému. Ale je to skutečně tak?

Stále více se setkávám s mladými lidmi, kteří nevědí, kde studovat, pracovat nebo co dělat. Když se jich zeptám, co je baví, jmenují různé druhy umění nebo sport, ale podle nich to není něco, co by je uživilo. Možná mají pravdu, ale skutečně hledat svůj dream job nikdy nezačnou.

Talent vs. záliba

Vždy si musíš uvědomit, že každý z nás má určité záliby a talenty. A k tomu, abys je naplno využil, nemůžeš si je zaměňovat, ani považovat za jedno a totéž. Jde o to, že můžeš mít zálibu skutečně v čemkoli, i když v tom nemusíš být dobrý. Můžeš například velmi rád kreslit, ale všichni tvoji známí ti říkají, abys to raději nedělal.

Říká se, že k tomu, aby ses něco naučil dělat opravdu dobře, ti stačí 10 000 hodin práce. Ten čas tomu samozřejmě věnovat můžeš, ale jak tě to odliší od tisíce lidí, kteří se to naučili dělat přesně tak jako ty jen proto, že je to bavilo?

Tvé záliby se mění až závratně rychle

Vraťme se ale zpět k tomu talentu. Talent je něco, co umíš dělat sám od sebe, ale stále na něm potřebuješ pracovat. Právě talent je to, co tě odliší od všech těch, kteří na sobě tvrdě v něčem makali jen proto, že je to bavilo. Nejprve se ti může zdát, že to, na co máš talent, není to, co tě baví nejvíce. Ale vezměme si jako příklad takového Steva Jobse.

Jobs začínal se svou vášní pro Zen buddhismus. Do technologie vstoupil jen s vidinou rychlých peněz, protože v tom byl dobrý a šlo mu to od ruky. Jenže postupně, jak začal dělat zajímavé věci a stával se úspěšným, jeho vášeň rostla. Až se on sám stal advokátem výroku „do what you love „. Ironické že? Když začínal, jeho vášní byl buddhismus, tanec a historie. Věřím tedy, že pokud tě v 16 bavilo sci-fi, dnes tě baví už něco úplně jiného, ​​a stejně ani učit se hrát na kytaru již není ono.

Omezuješ sám sebe

Na Youtube jsi viděl video, kde někdo kreslil detailní kresby jednotlivými tečkami pera. Řekl sis, že je to super cool a pustil ses do toho i ty. Zatímco jsi odhodlaný a přihlásíš se na hodiny kreslení a cvičíš i doma, odmítáš různé příležitosti, na které máš talent. A pak, když se pustíš do kreslení obrazu většího než A5, chuť tě pomalu opouští.

Po roce jsou jedinou připomínkou tohoto období pouze pera různých tlouštěk, které sis tehdy koupil. Takže zatím, cos mohl rozvíjet svých několik talentů, sis klidně doma tečkoval do papíru, protože to tě tehdy bavilo. Neříkám, že nemáš dělat to, co tě baví, ale nemáš pro to promrhat svůj potenciál.

Takže ať už máš talent na techniku ​​nebo na organizování, určitě se tomu věnuj. Vášeň nepřichází hned. Přijde až po všem tom úsilí, které vložíš do toho, aby ses stal excelentním v něčem hodnotném.  Jen tehdy budeš mít pocit zadostiučinění a jedině tak naplno využiješ svůj potenciál ve svém životě. Jinými slovy, to, co děláš v životě, není až tak podstatné jako to, jak to děláš – naplno.

Zdroj: Startitup.cz
Foto: Freepik.comPrivacy Policy Settings