(00) 420 - 725 366 140
Info@akademia.cz

Magazín

Magazín
7 Pro 2017

Tato činnost dokáže zlepšit tvé zdraví, zvýšit produktivitu a nakopnout kreativitu

Když něco začneme dělat pro své zdraví, většina z nás by chtěla výsledky vidět okamžitě. Stejně je to i s různými činnostmi, které mají podpořit naši produktivitu a kreativitu – jsme jim ochotni věnovat náš čas a naše úsilí, ale přirozeně jen tehdy, když se výsledky dostaví ideálně ihned. Problémem však je, že zázraky na počkání se většinou nedějí …. Až na jednu výjimku. Existuje totiž činnost, jejíž výhody můžeš čerpat ihned. A co je na ní nejlepší – nejenže ti nezabere mnoho času, ale současně jí zlepšíš své zdraví, zvýšíš svou produktivitu a nakopne kreativitu.

Chceš vědět, co to je?

Odpověď je velmi jednoduchá, stručná a na první pohled tě možná překvapí. Opravdu to však funguje a níže ti vysvětlíme, jak a proč. Tou “zázračnou” činností je …

Chůze.

Činnost tak jednoduchá a pro člověka zcela přirozená. To jsou zároveň hlavní důvody toho, proč opravdu funguje. Faktem je, že až 92% předsevzetí týkajících se cvičení a lepší životosprávy selže. Proč? Protože si stanovujeme vysoké cíle, které jsou pro nás najednou příliš velkým soustem. Věnovat chůzi několik minut denně tě však příliš nezatíží ani fyzicky ani časově, a proto je pravděpodobnost, že v tomto novém zvyku vytrváš, velmi vysoká.

A teď ruku na srdce. “Zdravotní minimum” týkající se počtu kroků říká, že denně bychom jich měli udělat alespoň 10 000. Většina smartphonů dnes disponuje funkcí měřit ti jejich počet – jaké číslo vidíš denně na displeji? Je, jak se doporučuje, pětimístné (10 000+)? Nebo čtyřmístné? Není náhodou během některých dní, kdy je tvou nejdelší trasou postel – lednička jen dvouciferné?

Pokud ano, nic si z toho nedělej. Vše se dá napravit, důležité je chtít. I chůze je jen zvyk, který je však pro člověka natolik přirozený, že ti nepotrvá dlouho si ho osvojit. Samozřejmě, chodíš během celého dne – dojdeš k autu, dojdeš z nejbližšího parkovacího místa k výtahu, který tě odveze do kanceláře … Jak tedy tušíš, nejde o budování zcela nového zvyku, jde jen o zvýšení jeho intenzity.

Co získáš jednou 30 minutovou procházkou denně?
  • Rozhýbeš se a nebudeš sedět, což je důležité, protože medicína se dnes shoduje v tvrzení: “Sezení je novou formou kouření”. Podle nejnovějších výzkumů stráví průměrný člověk denně vsedě až 9,3 hodiny, což je opravdu hodně.
  • Podle studií chůze snižuje riziko vysokého krevního tlaku, vysokého cholesterolu, ale i vzniku cukrovky. Někteří vědci dokonce tvrdí, že chůze je zdravější než běh. Dokazují to například na faktu, že chůze snižuje riziko vysokého krevního tlaku o 9,3%, zatímco běh jen o 4,5%.
  • Při chůzi se nadýcháš čerstvého vzduchu a nasaješ sluneční paprsky. Čerstvý vzduch tě příjemně uvolní a pomůže ti přijít na jiné myšlenky, slunce se zas postará o tvorbu vitamínu D. Chůze také výrazně pomáhá redukovat stres a zlepšuje spánek.
  • Už půlhodinová procházka dokáže také pořádně nakopnout tvou produktivitu a kreativitu. Není tajemstvím, že právě chůze byla součástí denní rutiny takových jmen jako Steve Jobs, Aristoteles, Charles Dickens, Sigmund Freud, či mnoho jiných. Když to fungovalo u nich, není důvod, proč by to nefungovalo u tebe.
  • Poděkují ti i tvé oči. Poslední studie totiž prokázaly, že člověk se většinu dne dívá na blízké předměty – na obrazovku, na tištěné reporty, či na mobil. Náš zrak byl však stavěn a přizpůsoben na dívání se do dálky, takže po celý den je značně namáhán. Při procházce se přirozeně díváš před sebe na vzdálené předměty, takže si odpočine nejen tvá mysl, ale i tvůj zrak.

Tak co, přesvědčili jsme tě? Pokud si myslíš, že několika minutová procházka je ztráta času, není to tak. Pomůže ti už i ta, ale její trvání měj snahu neustále prodlužovat. Pokud je to možné, alespoň o víkendu si vyjdi někam do přírody a dopřej si několikahodinovou, ničím nerušenou procházku. Když na sobě zpozoruješ účinky každodenní chůze, stane se tvou novou závislostí.

Zdroj: Startitup.sk (přeloženo)
Foto: Freepik.com

 Privacy Policy Settings