(00) 420 - 725 366 140
Info@akademia.cz

Magazín

Magazín
27 Říj 2017

Tento 100 let starý trik na produktivitu tě překvapí nejen svou jednoduchostí, ale i funkčností

Pokud chceš zvýšit svou produktivitu, nech se inspirovat tzv. Ivy Lee metodou, která ti bude připadat úplně jednoduchá, ale možná právě proto je tak efektivní. Jak vznikla a o co v ní vlastně jde?

Psal se rok 1918, kdy na seznamu nejbohatších mužů světa figuroval Charles M. Schwab, prezident Bethlehem Steel Corporation, toho času největší loďařské společnosti a druhého největšího výrobce oceli v USA. Neustále se snažil posouvat hranice soutěživosti a konkurence ho jen motivovala k lepším výsledkům. Proto se jednoho dne roku 1918 rozhodl, ve snaze zvýšit efektivitu práce svého týmu a najít lepší způsob, jak zvládat zadané úkoly, setkat s uznávaným poradcem pro oblast produktivity a průkopníkem public relations Ivym Lee. Požádal ho, aby mu ukázal způsob, kterým bude jeho tým zvládat více úkolů. Lee si vyčlenil na každého zaměstnance 15 minut a vyjádřil se, že výsledky se dostaví do 3 měsíců.

Co se dělo během těchto 15 minut? Lee vysvětlil každému zaměstnanci svou jednoduchou metodu k dosažení vyšší produktivity:

# 1: Na konci každého dne si sepiš maximálně 6 nejdůležitějších úkolů, které musíš druhý den udělat.
# 2: Urči si priority a uspořádej tyto úkoly podle jejich skutečné důležitosti.
# 3: Na druhý den se zaměř pouze na první úkol. Nepřeskakuj na další, pokud jsi nedokončil první úkol.
# 4: Ke zbytku svého seznamu přistupuj stejně. Na konci každého dne přesuň všechny nedokončené úkoly na nový seznam šesti úkolů vytyčených na následující den.
# 5: Opakuj tento postup každý pracovní den.

Ačkoli tato strategie zněla Schwabovi až příliš jednoduše, rozhodl se jí dát šanci. A ono to skutečně fungovalo. Po 3 měsících byl s výsledky svého týmu natolik spokojený, že si Leeho znovu zavolal a vypsal mu šek na 25 000 dolarů.

Určitě se teď ptáš, jak může něco tak směšně jednoduchého tak efektivně fungovat?

Zde je vysvětlení:

Metoda je dostatečně jednoduchá na to, aby fungovala. Určitě se potkáš s názory, že podobné metody jsou až příliš základní, a tedy neschopné adekvátně reagovat na případné komplikace a nouzové situace, které mohou v životě nastat. Nenech se však odradit. Mimořádné události a neočekávané situace se snaž v co největší možné míře ignorovat, zabývej se jimi až když je to skutečně nezbytné a pokus se co nejdříve vrátit ke svému seznamu úloh.

Nutí tě neodkládat a učinit i těžší rozhodnutí. Pokud máš v hlavě příliš mnoho nápadů nebo pokud si zavalený spoustou práce, nejlepší je, kdy své nápady omezíš a zapomeneš na vše, co není absolutně nezbytné. Pod nátlakem se sice asi úplně dokonale nepracuje, ale dokáže tě nakopnout k lepším výkonům. Leeho metoda bývá v tomto ohledu často přirovnávána k pravidlu 25-5 Warrena Buffeta, které vyžaduje, aby si svou pozornost zaměřil pouze na 5 kritických úloh a ignoroval všechno ostatní. Pokud si něco nestanovíš jako závazné, bude tě všechno kolem stále rozptylovat.

Přinutí tě začít úlohy skutečně řešit. A to je první krok k úspěchu. Leeho metoda tě nutí stanovit si první úkol následujícího dne už den předtím. Začátek je stejně důležitý jako konec.

Vyžaduje řádně dokončení vždy jen jedné úlohy. Jelikož je moderní společnost přesvědčena o tom, že multitasking a zaneprázdněnost je synonymem lepšího a úspěšnějšího, často se může člověk i přetrhnout, jen aby stihl všechno tak, jak to od něj okolí vyžaduje. Tato představa je však jen jedním velkým mýtem. Pravdou je, že méně priorit vede k lepší práci. Pokud si všimneš například vrcholových sportovců, umělců, vědců, učitelů, či generálních ředitelů – spojuje je jedna důležitá vlastnost: soustředění. Nemůžeš být skutečně dobrý v jedné roli, pokud svůj čas rozdělíš mezi dalších deset. Mistra z tebe dělá právě soustředěnost a konzistentnost.

A co dodat na závěr? Vždy se nejprve zaměř na nejdůležitější roli daného dne. To je jediný a nejefektivnější trik na produktivitu, který potřebuješ.

Zdroj: Startitup.sk (přeloženo)
Foto: Freepik.comPrivacy Policy Settings