(00) 420 - 725 366 140
Info@akademia.cz

Magazín

Magazín
CO_O_TEBE_prozdradi_pohovor
13 Čvn 2017

Co o tobě prozradí podivné otázky na pracovním pohovoru

Byl jsi na pracovním pohovoru, ze kterého jsi odcházel se smíšenými pocity? Určitě jsi zpětně přemýšlel nad otázkami recruitera – jestli jsi na ně odpověděl správně, zda jsi řekl něco, co jsi neměl, a proč se tě neptali na otázky, na které jsi byl připraven. Trendy zachvátily i sféru HR a recruiteři hledají nové taktiky, jak si potenciální kandidáty vyzkoušet. Otázky typu „Kde se vidíte za 5 let?“ a „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“ už jsou dávno out.

Recruiteři nejsou včerejší a vědí, že na interview chodíme s předem připravenými odpověďmi na klasické pohovorové otázky. Ty pro ně nemají vysokou vypovídací hodnotu. Ale co když se nás začnou ptát na otázky, které nás mohou vykolejit? Začnou nás vidět takové, jací opravdu jsme.

Rada zní: Čti mezi řádky

Při podivných otázkách je klíčové porozumět důvodu, proč ti je recruiter klade. Je třeba si uvědomit, že v takovém případě není zajímavá ani tak tvá odpověď, jako spíš tvá reakce. Recruiter si všímá, zda se při položené otázce zapotíš a zapochybuješ, nebo zaimprovizuješ a zaboduješ svým kreativním myšlením. Nadechni se, usměj se a s klidem odpověz – zanecháš tak dojem člověka, který se nenechá zaskočit a umí se adaptovat na každou situaci.

mezi_radky

„Jakým byste chtěl být zvířetem?“

Odpovědi na tuto otázku se netřeba bát. Nezajímá je, zda tvůj výběr bude chlupatý, slizký nebo bude mít šest nohou. Jde především o povahové rysy, které zvolené zvíře reprezentuje. Recruitera zajímá, jaké máš schopnosti – zda jsi vychytralý, pracovitý, vůdce smečky nebo součást stáda. Rozhodně se neztotožňuj se zvířaty, která nemají dominantní symboliku – veverka či kolibřík nebude ta nejlepší odpověď, pokud si ji nebudeš umět vhodně odůvodnit. Dobrou volbou může být kůň, slon či opice.

zirafa

„Co byste dělal, kdybyste vyhrál v loterii?“

„Nebyl bych na tomto pohovoru,“ je určitě první odpověď, která ti prolétla myslí. Občas je však třeba kousnout se do jazyka, protože podobná odpověď není považována za nejlepší volbu. Z nějakého důvodu si na pohovor přišel a motivací by neměly být pouze peníze. Nemusíš za každou cenu ukazovat své dobré já a tvrdit, že bys pomáhal lidem v nouzi – je to obdivuhodné, ale na pohovoru to říká každý. Zkus zapojit kreativitu a vymyslet něco nápaditého.

loteria_peniaze

„Máte raději kočky nebo psy?“

Rozdíl mezi kočkami a psy je poměrně jednoznačný – recruiter naráží na tvé místo v pracovním týmu. Zda budeš společenský a týmový hráč v podobě psa, nebo budeš potřebovat vlastní prostor jako kočka. To, zda má recruiter doma psa nebo čtyři kočky, by nemělo mít žádný vliv na hodnocení tvé odpovědi.

„Nakreslete mi strom.“

„Prosím? Nakreslit strom?,“a roztřesou se ti ruce a mozek začne pracovat na plné obrátky. Čmáráš si často, ale nikdy jsi nekreslil na povel a už natož ne na pohovoru. Tento úkol však není tak těžký, jak se na první pohled může zdát. Tak jako u zvířete, i u stromu recruitera zajímají jeho charakteristiky – jestliže nakreslíš pevný dub s hlubokými kořeny, znamená to, že stojíš nohama pevně na zemi a je na tebe spolehnutí. Košatá koruna stromu s mnoha větvemi může znamenat, že jsi týmový hráč, zatímco strom v širém poli o tobě prozradí, že jsi samostatná jednotka.

strom

„Jak by znělo motto, kterým se řídíte ve svém životě?“

Méně divná otázka, ale zajímavý je úhel pohledu recruitera na odpověď. Napadlo tě, že při odpovědi na tuto otázku může recruitera zajímat spíše rychlost a přesvědčivost odpovědi než samotné motto? Pokud odpovíš téměř okamžitě a s pevnou vůlí – napoví to o tobě, že se v životě opravdu řídíš vlastním hodnotovým systémem a dodržuješ stanovená pravidla.

Pokud máš o pracovní pozici opravdu zájem, na interview bys měl přijít předem připravený. Na některé otázky či situace se však nedokáže připravit ani ten nejlepší z nás, ale pamatuj, že mnoho otázek nemá správnou nebo nesprávnou odpověď. Dej si záležet na způsobu, jakým odpovídáš – improvizuj a povol uzdu fantazii.

 

zdroj: startitup.cz
foto: pexels.com, freepik.com, unsplash.com, pixabay.comPrivacy Policy Settings