Metody k pozitivnímu myšlení 1# | Akademia.cz

10. března 2020

Metody k pozitivnímu myšlení 1#

Získejte klidnou mysl a začněte meditovat dnes!

Praktické kroky jsou klíčové pro dosažení pozitivní změny mindsetu a osobního rozvoje. Bez konkrétních akcí by naše snahy zůstávaly jen teorií. Proto nám praktické kroky umožňují aktivně pracovat na přetváření našich myšlenkových vzorů, neboť přenáší teorii do praxe. Jsou to akce, které můžeme okamžitě začít používat pro podporu pozitivního osobního rozvoje.

Metod na toto téma je celá řada, z toho důvodu si dnes zmíníme jen jeden způsob, který si ale zato více rozebereme. Chceme se s vámi podívat na téma meditace. Více o tomto tématu dále v tomto článku, který navazuje na minulý příspěvek „Změňte myšlení, změňte svůj život aneb Jak mindset ovlivňuje náš osobní rozvoj?“, který doporučujeme přečíst, než budete číst dál.

 

Meditace jako nástroj pro klidnou mysl

Meditace se stává stále populárnější a není divu. Tato praktika nám pomáhá dosáhnout klidu v naší mysli. Meditace je cvičením zaměřeným na uvolnění stresu, zlepšení koncentrace a podporu pozitivního myšlení. Pravidelná meditace může znamenat rozdíl mezi chaosem a klidem v našem myšlení. Dovolíme si citát:

„Buddha byl tázán: Co jsi z meditace získal? On odpověděl: Nic. Avšak, řekl Buddha, dovol mi ti říct, o co jsem přišel: vztek, úzkost, depresi, nejistotu, strach ze starého věku a smrti.“

Začít s meditací je snadné a mnoho lidí najde v této praxi cestu k pozitivnímu osobnímu rozvoji. Určitě doporučujeme si toto téma nastudovat více a osobně, nicméně zde vám dáme pár rad na úplný začátek:

  1. Najděte si klidné místo

Dává smysl, že pokud se snažíte se oprostit od všech impulsivních negativních myšlenek a podnětů, že na to budete chtít mít klid. Začněte tím, že najdete tiché místo, kde nebudete rušeni. Mělo by to být místo, kde se cítíte pohodlně a kde se můžete uvolnit.

  1. Zaujměte pohodlnou pozici

Usnadněte si to tím, že si sednete nebo lehnete pohodlně. Nemusíte sedět v lotosovém květu, stačí, když vám je dobře a pohodlně.

  1. Soustřeďte se na dýchání

Zaměřte se na svůj dech. Začněte pozorovat, jak proudí do vašich plic při inhalaci a jak opouští tělo při exhalaci. To vám pomůže uklidnit mysl. Zkuste různé dýchací metody s přerušováním dýchání, například: 3 sekundy nádech, 6 sekund držení dechu, 9 sekund výdech. Nemějte špatný pocit, pokud Vám to zpočátku nepůjde. Trénink dělá mistra.

  1. Dávejte pozor

Vaše mysl bude pravděpodobně bloumat. To je v pořádku. Když si toho všimnete, jemně se vraťte zpět k pozorování dechu. Pokud by se vám to stávalo pořád, jen opakujte tento proces.

  1. Délka meditace

Pokud začínáte, můžete začít s krátkými meditacemi, například 5 až 10 minut. Postupně můžete délku zvyšovat, jak zlepšujete svou schopnost soustředění.

  1. Pravidelnost

Meditace má největší prospěch, když ji provádíte pravidelně. Zkuste si vytvořit denní meditační rutinu.

 

Meditace není o potlačování myšlenek, ale o pozorování a klidného přijímání toho, co se v mysli objevuje. Pravidelná praxe meditace může pomoci snížit stres, zlepšit koncentraci, a co je nejdůležitější, podpořit pozitivní myšlení a osobní rozvoj.

Mohlo by se vám také líbit