Nedostatek zdravotnického personálu trápí i stomatology | Akademia.cz

10. března 2020

Nedostatek zdravotnického personálu trápí i stomatology

Jak současnou situaci zlepšit?

Není jistě žádným tajemstvím, že se naše zdravotnictví dlouhodobě potýká s nedostatkem zdravotnického personálu. Tuto skutečnost řeší mimo jiné i lékaři ve stomatologických ordinacích po celé České republice. Zubařovou „pravou rukou“ je jeho instrumentářka, bez které se stomatolog v ordinaci neobejde. Šikovné a kvalifikované zubní instrumentářky jsou pro chod ordinace nepostradatelné, jsou pomocnicemi lékařů a strážnými anděly pacientů.

Jak současnou situaci zlepšit? Je důležité dostat do širšího povědomí lidí skutečnost, že pro práci ve zdravotnictví není potřeba studovat zdravotnickou školu, důležitým prvkem vzdělávání zdravotnických pracovníků jsou akreditované kvalifikační a rekvalifikační kurzy. Mnoho lidí touží po zaměstnání ve stomatologii, konkrétně právě jako již zmiňovaná zubní instrumentářka, ale domnívají se, že mají k tomuto oboru dveře zavřené, ať už z důvodu odlišného předchozího vzdělání, nebo kvůli pokročilejšímu věku. Opak je ale pravdou, dnes lze studovat formou kvalifikačních a rekvalifikačních kurzů, a to v každém věku.

Pro studium a následnou práci jako zubní instrumentářka je důležitý především zápal pro obor, šikovnost, lidský přistup a zájem o pacienta. Zubní instrumentářka totiž nemá v režii jen chod stomatologické ordinace, ale celkové fyzické a psychické rozpoložení pacienta. Ruku na srdce, existuje jen malé procento lidí, které by k zubaři chodilo rádo, mnohem častější jsou obavy, strach a úzkost s každou návštěvou. Zubní instrumentářka působí v ordinaci jako takzvaný klidový faktor, má za úkol zmírnit pacientovy obavy, uklidnit ho. Právě rozmanitost tohoto povolání, kdy musíte být i tak trochu psycholog, nejen zdravotník, je to, co dělá profesi zubní instrumentářky atraktivní a zajímavou.

Mohlo by se vám také líbit