Úkolů je moc a čas tlačí? Zde je řešení! | Akademia.cz

10. března 2020

Úkolů je moc a čas tlačí? Zde je řešení!

Jsme přehlceni povinnostmi a máme pocit, že nic nestíháme? Pojďme si k tomu něco říct…

 Není fér ukazovat kolem za naše neúspěchy či za stres na našich bedrech. Sice už víme, jak se dokopat do práce, jak bojovat s prokrastinací, jak si zpříjemnit prostředí a další, ale kde na tohle všechno najít čas, když ho máme tak málo? A máme ho tak málo, nebo nemáme jen správně rozpočítaný náš čas?

 Nejeden guru řekne, že: „Nejdůležitější je konstantní práce a úsilí.“ Jinými slovy, ať každý den aspoň trošku zapracujeme, než abychom sem a tam udělali velký kus práce. S tím nám pomůže smysluplné rozdělení si úkolu na části a poté správné rozvržení času. Dnes se podíváme na to rozdělení úkolu…

 

Rozdělení úkolu

 „Řím nebyl postaven za den.“ – to už jsme slyšeli, že? Všechno, co má smysl, nám trochu času vezme. Když máme před sebou projekt, není v našich silách to celý vypracovat za den, za týden, možná ani za měsíc. Když si ten velký komplikovaný úkol rozdělíme na menší úkolky, situace se najednou změní.

 Zkuste si svůj příští cíl pořádně analyzovat a zjistíte, že se dá rozdělit. Ukažme si to na příkladu:

 

„Chci napsat seminární práci za měsíc.“

 

 Dobře, kolik kapitol chci? 10? Fajn… Takže ideální stav – každý tři dny budu mít napsanou jednu kapitolu. Dává to smysl?

 Upřímně, jako lidé máme špatný úsudek v tom, kolik práce zvládneme za delší období… Když se bavíme o řádu dní, je to pro nás mnohem snazší si takovou věc představit. To se dále pojí k rozdělení času, ale o tom jindy…

 Při svém dalším projektu si vážně vezměte chvíli a položte si otázku: „Jak si můžu lépe rozdělit práci?“ a věřte, že po chvilce na sebe budete pyšní a nebudete tolik zmateni.

Mohlo by se vám také líbit