Ať zbytek práce jde snáz aneb Žabka | Akademia.cz

10. března 2020

Ať zbytek práce jde snáz aneb Žabka

Tušíte, jak si nejefektivněji rozvrhnout práci? Mrkněme na to!

Tento článek přímo navazuje na předešlý příspěvek o Čtyřech kvadrantech Time Managementu. Jestli jste jej neviděli, doporučujeme se na něj podívat, ať se informace pěkně doplní.

Opět se vracíme do situace, kdy si chceme zjednodušit povinnostipracovní sféře, jak na to? Máme již buď vyfiltrované, nebo naplánované úkoly, tak co s nimi? S danou otázkou nám pomůže koncept Žabky. Pojďme si o něm říct více.

 

Rozvržení času v práci 2#

Jedna věc je začínat od malinkých úkolů a dostávat se k těm složitějším. Tato metoda nám pomůže s prokrastinací. Nikomu se totiž nechce přijít do práce a hned se dívat na ten nejsložitější úkol. Pokud jsme ale již z prokrastinace vyrostli, je zde možnost to udělat obráceně – začít od nejsložitějšího. Proč by to člověk dělal?

Než se dostaneme k těm složitějším úkolům, vyplýtváme síly na těch menších, ale přesto nutných úkolech. Samozřejmě, pokud je ten nejsložitější úkol děsivý, protože je veliký, dá se nejspíš rozdělit na menší úkoly. Pokud ale neradi např. telefonujeme, je možnost právě telefonování dát na začátek našeho pracovního dne.


O jaké žábě jsme to ale mluvili?

 Říká se, že když na začátku dne „sníte žábu“, nic horšího vás už asi ten den nečeká, tudíž zbytek práce půjde lehce. Stejný princip je také například u studených ranních sprch. Když už se dostanete přes to, že jste udělali něco, co se vám buď fakt nechtělo, nebo bylo dost složité, nic vás už ten den nepřekvapí.

 

Co si tedy můžete z tohoto příspěvku vzít?

 Pokud to nejsložitější uděláte jako první, budete na to mít nejvíce sil a pozornosti a ulehčí to značně zbytek vašeho pracovního dne. Žádný úkol ten den už nebude tolik složitý a hned pocítíte hřejivý pocit, že to, na co jste se netěšili, máte za sebou.

Mohlo by se vám také líbit