Mindfulness aneb Všímavost | Akademia.cz

10. března 2020

Mindfulness aneb Všímavost

Jestliže chcete mít větší kontrolu nad svým životem, čtěte dál!

 Kolem nás se každou chvíli děje spoustu věcí, na které nejsme ani schopni reagovat. Víme my vůbec, co všechno se v našem okolí mění, plánuje, zlepšuje nebo upadá? Víme my vůbec, co všechno se vlastně děje v našich životech? S velkou pravděpodobností ne, ale není to naše vina.

 V době, která vyžaduje bleskové reakce na podněty (ať se jedná o odpovědi na maily, chystání projektů či dalších), je nesmírně snadné se nechat pohltit. Člověk, se se snaží držet krok, tak se sám dostane do takého režimu, aby vše dělal co nejefektivněji, což nemusí být nutně dobře. Díváme-li se na život stylem: „vstát, jíst, pracovat spát“ budeme určitě efektivní, ale to do doby, než jakýmkoli způsobem buď „nevypadneme z kola“, nebo toho na nás bude moc.

 

 Tento článek opět navazuje na list Strategií pro zvládání stresu. S radostí vám doporučujeme, abyste věnovali pozornost i ostatním příspěvky z tohoto listu.

 

 To, co nám nesmírně pomůže, je takzvaná mindfulness (= z ang. „všímavost“). V dnešní době není těžké žít hektický život s tím, že se nám překrývají různé povinnosti, kvůli kterým fungujeme na jakémsi autopilotu. Zkuste vše v jednu chvíli dělat pomalu a buďte si vědomi každého pohybu. Nejlépe si to dokáže člověk představit u jídla:

 Místo toho, abyste skoro bez dýchání polkli dvě bulky s vlašským salátem, zkuste si raději ulomit kousek bagety, k tomu zkusit krychličku sýru, možná nějakou šunku a uvidíte, že když věnujete pozornost tomu, co děláte, tak nejen že máte pocit stoprocentní kontroly, ale taky jste schopni lépe myslet kriticky a uvědomit si, zdali to, co jste doposud dělali, bylo nutné.

 

 Jídlo berte, prosím vás, jako příklad. Všímaví můžeme být ohledně spoustu jiných věcí. Proč je ale ještě dobré trochu zpomalit a dávat pozor kolem nás? Mindfulness vás donutí být tady a teď. Vše, co můžete ovlivnit, se vám děje nyní. A jak řekl jednou čínský filozof Lao Tzu:

„Jsi-li v depresích, žiješ v minulosti; máš-li úzkosti, žiješ v budoucnosti; pociťuješ-li klid, žiješ v přítomnosti.“

Mohlo by se vám také líbit