Naučte se říkat ne! | Akademia.cz

10. března 2020

Naučte se říkat ne!

Víte, jak na to, abyste měli vlastní klid pod svou kontrolou? Pokračujte ve čtení!

 Zkuste se zamyslet: kdyby existoval ten nejjednodušší způsob, jak zabránit stresu, jaký by byl? Je dokázané, že dospělí lidé (oproti dětem) mají problém si představit méně reálné scénáře. Vzpomeňte na to, kdy jste naposledy slyšeli dítě vyprávět příběh o superhrdinech, kteří zachránili svět. Máme tendenci se uzavírat do krabičky kterou označujeme REALITA, a proto jsou podobné scénáře pro nás, bohužel, nemožné.

 Zamysleme se tedy ale opět nad otázkou. Bylo by možné minimálně zmírnit stres tím, že mu řekneme „ne“? No, ve skutečnosti ano. Pokud nemáte stanovené hranice a nevážíte si svého času (viz více zde), necháte se o to jednodušeji přemluvit do více povinností, po kterých vy ale netoužíte.

 

 Samozřejmě můžeme debatovat i o druhém pohledu a to, že když už jakési povinnosti na talíři máte, tak řeknete „ne“ svým negativním reakcím vůči dané věci. Jistě, i to je způsob, ale pokud váš problém vznikl z toho, že si nabíráte více práce, než chcete, tak první způsob vymezení se je efektivnější. Kdybyste se totiž nechali zasypávat úkoly, tak nejen že nebudete mít čas na své věci, ale může se stát, že toho na vás už bude prostě moc.

 Nenechte se nadbytečně nutit do věcí, co jdou nad rámec vašich povinností. Nemusíte být zlí, ale naučit se říkat „ne“ vám neuškodí, ba naopak. Pro více příspěvků rezebírajících zvládání stresu klikněte zde.

Mohlo by se vám také líbit