Jak se dostat dřív k věcem, které nás baví? | Akademia.cz

10. března 2020

Jak se dostat dřív k věcem, které nás baví?

Občas se hodí předběhnout vlastní plán. Jak? Podívejte!

Buďme upřímní, ne vždy se nám chce pracovat s takovým nasazením. Někdy ta chuť prostě přítomná není. To nic nemění ale na tom, že tu práce stále je a čeká na nás. My ji klidně můžeme mít předem naplánovanou, můžeme ji mít profiltrovanou a tak dále, ale furt se nám drží v hlavě.

 Jde s tím něco udělat?

 V tomto článku se opět lehce dotkneme principů Kvadrantů TM a Žabky. Určitě doporučujeme se na ně podívat a pochytit celou jejich myšlenku.

 Představme si, že práci máme řádně rozdělenou do menších úkolů, rozhodli jsme díky kvadrantům, co je a není důležité, podle Žabky jsme začali tím nejnáročnějším úkolem a stále přemýšlíme, co je ten další krok.

 Ono se to nezdá, ale…

„přemýšlet nad prací je mnohdy náročnější než tu práci dělat.“

Člověk se dokáže dostat do jakéhosi „pracovního autopilota“ a tolik na něj nedopadá stres.

 Otázka stresu je důležitá. Samotná představa nadcházející práce dokáže být děsivá. Té práce nemusí být fakticky tolik, ale jen myšlenka, že musíme pracovat, dokáže být častokrát nepříjemná a nutí nás k prokrastinaci. Existuje zde však jeden trik.

 

Paretovo pravidlo

 Také známo jako „Princip 80/20“ říká, že 80 procent našich výsledků vychází ze 20 % našeho úsilí. Co to znamená? Abychom dosáhli výtečných výsledků, nemusíme se stresovat a trápit. Nehledě na to, že stres, který si vyvoláme před samotným úkonem, nám při dané práci nijak nepomůže. Opak pravidla je taktéž pravda. Snažíme-li se až moc, výsledky budou poměrově menší než námi vydané úsilí.

 Vyzkoušejte si Paretovo pravidlo a uznejte, zdali funguje i pro vás! Pokud je něco, co byste si měli z tohoto příspěvku kromě pravidla vzít je, že s klidnou hlavou se vám při řešení jakýchkoli problému bude pracovat mnohem lépe a nezajímat se tolik o výsledek vám vlastně může pomoct.

Mohlo by se vám také líbit